Kaya Tuzu ve Faydaları- Çankırı Kaya Tuzu


Kaya Tuzu ve Faydaları- Çankırı Kaya Tuzu

Kaya Tuzu ve Çankırı Kaya Tuzu

Çankırı Kaya Tuzu Mağarasında araştırma yapan uzmanlara göre, Çankırı kaya tuzu, himalaya tuzundan bile daha kaliteli. Çankırı Kaya Tuzu Mağarasında araştırma yapan Prof. Dr. Hanım Halilova, çankırı kaya tuzu hakkında verdiği bilgilerde; ‘ Yaptığımız araştırmalarda himalaya tuzu içinde demir oranının çok fazla olduğunu gördük’ dedi, Tuz mağaralarının insan sağlığı için faydalı etkilerinin ilk kez ikinci dünya savaşında Alman’yada fark edildiğini vurgulayan Halilova; tuzda bulunan sodyum klorürün ( NaCI ) üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiğine dikkati çekti. Halilova konuşmasının devamında, Tuz  mağaralarında yoğun olarak bulunan iyonlaşmış NaCl iyonlarının solunum yollarını rahatlattığını ve açtığını söyledi.

Bknz: Himalaya Tuzu 

Kaya Tuzu Faydaları

Tuzun fazlası zararlıdır, özellikle hipertansiyon hastalarının kısıtlaması gereken bir üründür. Uzmanlara göre rafine edilmiş tuzdan kaçınılması gerekiyor, çünkü rafine edilmiş tuz vücutta ödem oluşmasına neden oluyor, oysa uzmanlar doğal kaya tuzu‘nun anti-ödem özelliklerinin olduğunu söylüyor.  Unutulmaması gereken husus rafine tuz mantık olarak ensdüstri amaçlı kullanılmaktadır .Yağ, plastik ve deterjan sanayisinde rafine tuz çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Bu sebeple, içeriğinde sodyum klorür dışında hiç bir madde bulunmayan, tamamen saflaştırılmış, geometrisi ve kristal yapısı bozulmuş rafine tuzu tüketmemek gerekir. Oysa rafin edilmemiş kaya tuzu içinde 80’den fazla mineral vardır.

Doğal Tuz ve Kaya Tuzu Nasıl Anlaşılır?

Evde bir bardak sirkenin içerisine tuz kristali atılır ve bir süre beklenir. 10 dakika geçtikten sonra alttan üste doğru gaz kabarcıkları çıkıyorsa tuz doğal değil, rafinedir.

Ama kaya tuzu dahi olsa tuzun yiyecek şeklinde tüketiminin çok az olması gerekmektedir. İnsanın ihtiyaç duyduğu tuzun büyük kısmı besinler yolu ile (sebzeler, et ve et ürünleri, işlenmiş gıdalar, turşu, hazır yiyecekler ) vücuda girmektedir.

Ancak tuz artık sadece bir beslenme maddesi olarak kullanılmıyor. Tuzun harici kullanımı son yıllarda epeyce yaygınlaşmıştır. Kristal kaya tuzu, havadaki artı iyonları nötr hale getirerek, üst solunum yolları rahatsızlığı, astım, bronşit, alerji, polen alerjisi gibi hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Peki kaya tuzu nasıl kullanılır?  

Astım ve Solunum Yolu Hastaları için Tuz Lambası

Özellikle yatak odalarına konulan tuz lambaları; kaya tuzu‘ndan yapılan güzel bir aksesuar olmasının dışında özellikle astım ve solunum yolları rahatsızlıkları bulunan insanlar için çok faydalı. Tuz lambası‘dan  yayılan ısı ve ışık, tuzdan iyon çıkmasına neden oluyor, bu iyonlar havayı temizliyor ve bir ferahlık sağlıyor. Ayrıca evlerde kullanılan bilgisayar ve LCD  televizyonlar 100 Herz ve üzeri frekansta elektrik akımına sahip. Bu ise insan vücuduna zarar verebilmektedir. Bu sebeple yine tuz lambalarını veya büyük tuz kristallarini böyle ortamlarda bulundurmak çok işe yarayabilir.

Öz Bilgin Tuz Yönetim Kurulu Başkanı Suat Bilgin ise, Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy beldesinde bulunan Hacıbektaş kaya tuzu havzasında bir milyar tonluk kaya tuzu rezervinin Türkiye’nin en az bin yıllık ihtiyacını karşılayabileceğini belirtti. Bilgin, ekonomik değeri yüksek bu rezervin imkansızlıklar sebebiyle yeterince ekonomiye kazandırılamadığını da ifade etti.

Türkiye’de yaygın olarak Tuzköy Hacıbektaş Havzasının dışında, Çankırı, Yozgat Sekili, Kırşehir Tepesidelik, Kars Kağızman ve Iğdır Tuzluca’da üretim yapıldığını belirten Bilgin, dünya genelinde de kaya tuzu rezervi açısından en şanslı ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti.
Bilgin, yurt dışından özellikle Avrupa ve Arap ülkelerinden ciddi talep gelmesine rağmen üretim kapasitelerinin azlığından dolayı karşılayamadıklarını da kaydetti.

Çankırı Kaya Tuzu Fiyatı Ne Kadar? Yaptığımız araştırmalar sonucunda; rafine edilmemiş çankırı kaya tuzunun 1 kilosu 10 TL ila 30 TL arasında satılabiliyor. Ama bize göre geniş bir fiyatlandırma var ve ortalama fiyatı çok pahalı.

Karşılaştığımız en iyi fiyatla kaya tuzu satan internet sitesi: http://www.cankirituzu.com/ 

En iyisi Çankırı ilinde tanıdıklarınız varsa onlardan temin etme yoluna gidilebilir.

Çankırı Kaya Tuzu Lambası Fiyatı Ne Kadar? Kilogram miktarına göre fiyatı 30 ila 60 TL arasında değişiyor.

nereye giderseniz gidin bakışlar hep üzerinizde ve premium bir tarzınız olucak

https://goo.gl/qNUEoc

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s