Körfez Köprüsü’nden Geçiş


 

ANAP hükümetleri döneminden bu yana devletin yatırım gündeminde olan, ihalesi bir kez iptal edilen, pek çok kez ertelenen Körfez Köprüsü ve İstanbul-İzmir otoyolu ile ilgili ihalede, teklifler alındı. Yap-İşlet modeli ile inşa edilecek Körfez Köprüsü ve otoyol için Karayolları Genel Müdürlüğü’nde yapılan ihaleye, iki büyük konsorsiyum teklif verdi.

BÜYÜKŞEHİR SAHİPLENDİ

Devletin projesi olan Körfez Köprüsü Projesini, 29 Mart seçimleri öncesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li yönetimi sahiplenmiş, Karaosmanoğlu’nun seçim beyannamesinde de bu proje, sanki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak gibi sunulmuştu. Başkan Karaosmanoğlu, Ulaştırma Bakanlığı nezdinde ihaleyi takip etmenin dışında bu konuda bir yetkiye sahip değil.

35 DOLAR GEÇİŞ ÜCRETİ

Karayolları Genel Müdürlüğü’nde önceki gün yapılan ihaleye, Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Mapa İnşaat-Limak İnşaat konsorsiyumu ile Nurol İnşaat-Özaltın İnşaat- Makyol İnşaat- Astaldi İnşaat-Yüksek İnşaat-Gökay İnşaat konsorsiyumunun teklif verdiği öğrenildi. 3 kilometre uzunluğundaki Körfez Köprüsü ile 420 kilometrelik İstanbul-Bursa-Balıkesir-İzmir otoyolu inşaatına bu yıl içinde başlanacak. Karayolları Genel Müdürlüğü, inşaat süresi ve köprünün devlete devri konusunda en kısa süreyi taahhüt eden konsorsiyuma işi verecek. Köprü tamamlandığında, otomobiller için geçiş ücreti 35 Dolar (yaklaşık 105 TL) olacak deniyordu. Karayolu ile İzmir-İstanbul yolculuğu 3.5 saate inecek.

KÖPRÜDE RAYLI SİSTEMDE OLACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı açıklama da yapılacak olan Köprüde raylı sistemin de olacağını belirterek ‘Köprünün bir an önce yapılması için biz de çalışmaları yakında takip ediyoruz. Köprüde raylı sistem de olacak. Bizim bölgeyi kullanan yolcuların büyük bir bölümü raylı sistemi kullanacak. Bunun yanında araçların büyük kısmı da buradan geçeceği için Kocaeli’de trafik büyük oranda rahatlayacak.’ dedi.


kim görürse dönüp yine bakıcak ve premium bir tarzı varmış dedirtecek tek şey

https://goo.gl/fxKqlJ

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s