Sizi Her Arayan İyi Niyetli Değildir


0033a782db22638

 

“Tam da bilgilerimiz çalınmış mı? Siber güvenlik ihlali var mı? Ülkemizin Bilişim sistemleri, özellikle resmi kurumlarımızın IT altyapısı ve yönetimi ne kadar güvenli? Tartışmaları sürerken az önce beni 0850 640 07 89 no’lu telefon numarasından aradılar.

Yapı Kredi Bankası adına aradıklarını, kredi kartı aidatı iade ödemesi yapacaklarını söylediler.

İşin garibi; bundan 6 ay önce WorldCard’ımı kart aidatı sebebiyle iptal etmiştim. Toplamda 9 yıllık 450TL kart aidatı ödemiştim ve bunu geri almak için tıpkı dosya masrafı’nda yaptığım gibi kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine gittim. Bana kart aidatımı geri alamayacağımı, dışarıda panoda asılı mahkeme kararı olduğunu, kart aidatının dosya masrafı gibi geri alınamayacağını, hatta işlem yaparsak davanın red olacağını ve banka avukatına vekalet ücreti ödemek zorunda kalacağımı söylediler ben de bunun üzerine vazgeçtim.

Yani beri arayanlar YapıKredi bankası eski müşterisi olduğumu, kredi kartımı iptal ettirdiğimi ve iptal ettirdiğim kartı kullandığım süre boyunca kaç para aidat ödediğimi biliyorlardı. Adımı Soyadımı ve Cep telefonumu da biliyorlardı.

Kısaca; YapıKredi bankası “kredi kartını iptal ettirenler müşteriler” başlıklı database verisini çaldırmış, bu database’de kişisel bilgileri bulunan onbinlerce kişinin bilgisi dolandırıcıların eline geçmişti.

Son derece profesyonel ve kalifiye elemanlardan seçilmiş call center yetkilileriyle yaptığım görüşmenin ilerleyen dakikalarında Maximum, Bonus vb. gibi diğer bankaların kredi kartlarını kullanıp kullanamadığımı sordu. Ben de tek kredi kartım olan maximum kartım olduğunu söyledim.

450 Tutarındaki kart aidatımın İŞ BANKASI KREDİ KARTIMA ödeneceğini söylediler, bu aşamadan sonra şüphelenmeye başladım. Niçin banka hesabıma havale yapılmıyor da, benden iş bankası kredi kartımın kart numarası isteniyor? Böyle bir yasa mı çıktı da haberimiz yok?

Akabinde beni “sesli yanıt sistemine” aktaracağını, sistemin bana kart numaramı soracağını, kart numaramı girdiğim zaman cep telefonuma sms ile şifre geleceğini, bu şifreyi kendilerine söylediğim zaman iş bankası kartıma iade tutarının aktarılacağını söylediler.

Benim kredi kartı numaramı isteyecek sistemin neresi olduğunu sorunca, “sizi iş bankası müşteri temsilcisine aktarıyoruz” dedi. Biz de inandık.

Artık şüphelenme seviyem had safhaya ulaştığı için “aktarın bakalım” dedim ve gerçekten banka müşteri hizmetlerininki gibi profesyonelce oluşturulmuş bir sistemle beni kart numaramı isteyen otomatik ses’e aktardılar. Otomatik ses “kart numaranızı giriniz” diye defaatle tekrar etti. O tekrar ededururken beni arayan numarayı hemen Google’da arattırdım ve bu numaranın dolandırıcılar tarafından kullanıldığı bilgisine ulaştım. Artık her şey daha netti.

Bu arada kart numaramı girmediğim için sistem beni tekrar dolandırıcı müşteri temsilcisine aktardı ve müşteri temsilcisi bozuntusu bana “niye kart numaranızı girmediniz” deyince kendisine kötü sözler söylemeden görüşmeyi sonlandırdım.

Yani özetle; siz kredi kartıma para gelecek diye sevinirken size gönderilen 3D secure sms şifresiyle sizin kartınızın limiti elverdiği miktarda sizden para çekiyorlar. Ve bunu profesyonel bir ekiple, bankanın bilgilerini çalarak yapıyorlar.

Bu durum şu soruların oluşmasına de sebebiyet verecektir;

-Sadece 16 haneli kart numarasıyla para çekilebiliyor ve son aşama olan 3D secure şifresi sms ile geliyorsa o zaman 15 senedir niçin kredi kartının son kullanma tarihini ve CVV kodunu e-ticaret sitelerine girerek alışveriş yaptık?

-Bu güvenlik önlemleri boşa mıydı?

Benim gibi çocukluğundan beri bilgisayar kullanan, teknolojiyle iç içe olan, web sitesi yapan, internetten her hafta alışveriş yapan birisini bile dikkatsiz bir anıma gelse dolandırıyorlardı.

Burada suç dolandırıcının olduğu kadar müşterilerinin bilgilerine sahip çıkamayan YAPI KREDİ bankasınındır aynı zamanda.

Yapı kredi bankası benim kişisel ve bir o kadar gizli bilgilerimi çaldırmasa dolandırıcılar elindeki doğru bilgileri içeren database ile bu kadar güven telkin edip insanları dolandıramayacaktı.

Görüşmenin başından beri şüpheyle yaklaştığım için görüşmenin tamamını ses dosyası olarak telefonuma kaydettim. Bu kayıt ve beni arayan telefon numarasıyla savcılığı suç duyurusunda bulunacağım.

Siber güvenlik konularının alevlendiği bu günlerde bizzat dolandırılma tehlikesinin benim ayağıma kadar gelmesi ülkemizin siber güvenlik ve bilişim suçları bakımından ne kadar bakir ve müsait olduğunu gözler önüne serdi.

Bilgilerimizin çalınmadığı mutlu günler dilerim.”

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s