Kader Nerde


Her şeyde bir düzen var görmen lazim .Mesela dün bir matematik kitabi okuyordum fibonica diye bir dizi var ayçiçeginden deniz kabuguna ordan galaksilere kadar hersey bu diziye uyuyor.

Mesala ayçiçegi için işte güneşi daha iyi almak için çekirdekler bu düzeni almis yillar sonra veya arilar polenleri daha iyi almak için bu düzen olusmus gibi açaklamalar yapilmis seninde bir açiklaman olabilir.

Bence her şey düzenli ama biz aciziz ve henüz! göremiyoruz ama bize beyin verilmiş! Harkikaten bu kadar düzen ama her seyde var .Atomdan elektona , galaksilere kadar ordan mikro kozmoza . Bu kadar düzenin raslantı olasiligi bence sıdır denicek kadar az ! Kader seçimdir diyorum ve herkes kandine uygun bir sekilde egitiliyor yani ben öyle o niye böyle dersen ; kendin için ibret onun için bir öğrenme sekli var!  Yani kader diye bir sey var sen cumhurbaskani veya ABD’ye büyükelçide olabilirsin yeterki ayrim noktalarinda doğru seçimi yap.

Sayilabilir çoklukta sonsuz seçim verilmis !! insana ama bize pratikte sayalamaz çoklukta bir sonsuz geliyor ve karar aninda yapilan seçim çok sonralari bizi aklin almadigi yerlere atiyor .Insan özgür ama bence sınırlarda var . Kaldıramıyacağın yuk verilmemiş ama bir bakıma pratik olarak özgürsün veya sanıyorsun.

Kader bu bence yazilmıs bir ag! Seçim hakkın var . Anlayamadıgimiz bir şekilde egitiliyoruz. Hiç bir şey yapmadim dedigin gün bile soluk alıp vermem bir sürü dengeyi egistiriyor ! buna kelebek etkisi diyorlar . Sebeb-sonuç zincirleme olarak bir birini etkiliyor ve devasa neticeler çıkıyor! Orneğin senin şimdi hapşırman ABD de tayfuna yol açabilir . Saçma deme .Bu non-lineer denklemlerin hava tahminlerine uygulanınca ortaya çıkan sonuçları ! Her şeye üsten bak global olarak ve bol bol oku diğer insanlar ne düşünüyor diye ama çok çesitli ve alakasız kaynakları! hayat ve zaman aldığın kadar sana veriyor elinde kalan yaşadıkların oluyor.Seçimlerini isteklerine göre yaparsan kazanabilirsin.

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s