Kopenhag’ın ‘trafiği’, bildiğinizden çok farklı


Kopenhag’ın ‘trafiği’, bildiğinizden çok farklı

Büyükşehirlerde işe gidiş ya da işten dönüş saatleri denildiğinde çılgın görüntüler akla gelir. Yüzlerce araba, deli gibi trafik, kornalar, kavgalar, kazalar… Dünyanı birçok büyükşehrinde durum aynıdır, Kopenhag hariç. Danimarka’nın başkentinde, araba yolları genelde boş ya da çok az araba var. Ancak bisiklet yolu ise tıklım tıklım.

Kopenhag’da yaşayan Jim Slade, Larry vs. Harry adlı bisiklet dükkanı için bir video hazırlamış. Larry vs. Harry’nin dördüncü katından çektiği videoda, şehrin en yoğun kavşaklarından birini görüyoruz. Bisiklet manzarasının yoğunluğunu göstermek istediğini belirten Slade, bu kavşaktaki durumun şehrin başka noktalarında da kolayca görülebileceğini söylüyor.

Kopenhag, çok uzun süredir en iyi bisiklet kültürüne sahip şehir olma unvanını koruyor. 400 km’ye yakın bisiklet yolu üzerinde yaklaşık 40.000 bisiklet kullanıcısı var. Bu da neredeyse şehrin %40’ı demek. Kopenhag’ı 2015’te takip eden şehirler ise Amsterdam ile Utrecht. Copenhagenize Design Company, daha çok insanı bisiklete binmeye teşvik etmeye devam edeceklerini söylüyor.
Türkiye’nin bisiklet sürücüleri olarak derin bir iç çekiyor, bisiklete bindiğimiz her günün sonunda sağ salim eve dönebildiğimiz için dua ediyoruz.

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s