Fruktoz,Cargill,Bursa


Bursa’nın Orhangazi ilçesinde faaliyet gösteren Mısır işleme fabrikası Cargill‘in kurulu olduğu alanın, tarım arazisinden sanayi arazisine dönüştürülmesi ile ilgili davayı reddeden mahkemenin kararını Danıştay bozdu.

Fruktozlu şeker üretimini Türkiye’ye ABD dayattı. ABD Başkanı George W. Bush, hem Bülent Ecevit‘ten hem de Tayyip Erdoğan‘dan Cargill firması için ayrıcalıklar istedi.

Cargill, Türkiye’nin, Orhangazi Tesisi’nin kurulu bulunduğu tarım arazisinin “Özel Endüstri Bölgesi” olması için başvuru yaptı. Zaten Endüstri Bölgeleri Yasa Tasarısı’nı da gerçekte Cargill firması hazırlamıştı!

Söz konusu arazi, Bakanlar Kurulu kararıyla 5 Temmuz 2005 tarihinde Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmişti. Kararın iptali için Bursa Barosu öncülüğünde Bursa Meslek Odaları tarafından Danıştay 10. Daire’de dava açılmıştı. Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına rağmen Toprak Kanunu’nda değişiklik yapılarak arazi tahsisi yeniden sağlanmıştı. Kanun teklifini AKP Bursa milletvekili Altan Karapaşaoğlu vermişti.

Erdoğan, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararlarına karşı yasa üzerine yasa çıkararak Cargill’e arazi tahsis ettirmişti.

ABD, fruktoz üretimini yüzde 2’ye düşürürken, Türkiye, önce yüzde 10’a sonra yüzde 15’e yükseltti. Avrupa ülkelerinde ise şeker ve kanser hastalığına yol açtığı için fruktoz üretimi yasak!

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s