Tapınakların ve beyaz kumsalların ülkesi: Kamboçya


Tapınakların ve beyaz kumsalların ülkesi: Kamboçya

 

ANGKOR TAPINAKLARI
Hinduizm’in tanrılarından biri olan Vishnu’ya adanarak inşa edilmiş bu tapınaklar bölgesi, insanlık tarihinin en büyüleyici yapılarından olarak kabul edilmektedir.
Dünyanın en büyük tapınaklar bölgesi olan Angkor Tapınakları, geniş bir bölgeye yayılmış birbirinden farklı mimaride yapılardan oluşmakta. Büyüleyici kelimesinin tam karşılığını veren bu yapılar, UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamında kabul edilmektedir. Siem Reap şehri yakınında yer alan Angkor Wat, dönem dönem bazı kaynaklar tarafından da dünyanın 7 harikasından biri olarak gösterilmektedir. 12. Yüzyılda Hindu tapınağı olarak inşa edilmiş fakat aynı yüzyılın sonralarında Budist tapınağına çevrilmiştir.
Batı kaynakları genel olarak tapınakların Fransız kâşif Henry Mouhot tarafından tekrardan gün yüzüne çıkarıldığını yazsa da bu doğru bir bilgi değildir. Kâşif bu alanı 19 yüzyılda batıda ünlendirmiştir. Yüzyıllar içerisinde bakımsızlıktan ormanın tapınak bölgesini sarması ve eserlerin ağaçlar arasında kalması üzerine 20. yüzyılda yenileme çalışması ile bölge ziyaret edilebilir hale getirilmiştir.
Bu tarihi Hindu tapınaklarını bir Hintli arkadaşımla gezmek tamamen bir şanstı. Hinduizm’e ait birçok detayın hala eserlerin üzerindeki işlemelerden görülebildiği bu bölgeyi güneşin doğuşundan batışına kadar sadece bir yemek molası vererek gezdik. En ihtişamlı tapınakları önem sırasına göre listeleyip, güneş doğmadan merkez tapınağın önünde hazır bulunduk. Güneşin doğuşu ile tapınak girişinin silüyetinin önündeki gölete vurması ile oluşan görüntüyü görmek için bile her yıl binlerce kişi gece yarısından yola koyuluyor. Büyük bir bölgeye yayılmış olan tapınakları tuk tuk adı verilen, arkasına iki kişinin oturabildiği motosiklet taksilerden kiralayarak gezdik. Bitmeyen bir enerji ve gerçekten çok iyi planlanmış bir tura rağmen, güneşin doğuşundan batışına kadar yaptığımı gezi alanın her bir yanını görmemize imkan vermedi.

ÖLÜM TARLALARI
Diktatör Pol Pot döneminde binlerce kişinin ölümünün gerçekleştirildiği bu bölgelerin en bilinenleri şimdilerde bu kötü tarihin tekrar yaşanmaması için müzeye çevrilmiş durumda. Toul Sleng Soykırım Müzesi de bu döneme dair henüz taze denilebilecek acıları taşıyan bir müze.

UÇSUZ BUCAKSIZ SAHİLLER
Sihanoukville turistlerce en sık tercih edilen sahil bölgesi. Uzun plajı çevresine sıralanmış ufak oteller ucuz konaklama imkanı sağlıyor. Hareketli gece hayatı ve kalabalık plajı her tip tatilciye hitap etmediği için yakındaki adalar daha sakin tatil geçirmek isteyenler için bir alternatif. Geceliği 5 dolardan 1.000 dolara kadar konaklama bulabileceğiniz Kho Rong adasının Sihanoukville sahiline bakan yamacı daha çok batılı genç gezginlere hitap ediyor. Seyahatim esnasında tanıştığım yabancı arkadaşlarımla paramızı harcayarak bitiremeyeceğimiz derecedeki bu ucuz adada kendimizi bulduğumuz bir sakinlik yaşadık. Kapitalizmin henüz ağını atmadığı, yolun, internetin veya gece 12’den sonra elektriğin olmadığı adanın bu bölgesi dünya’nın geri kalanından izole bir balayı için de güzel bir seçenek.

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s