Atatürk


Atatürk İle İlgili Az Bilinenler :

– ”Atatürk” hitabını ilk kez dönemin Türk Dil Kurumu Başkanı bir konuşmasında kullanmıştır. Mustafa Kemal de çok beğenerek soyadı olarak almıştır. Fakat kendisine ”Ata” diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.

– Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi . Ama canı istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.

– Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

– Atatürk’ün binlerce kitabı vardı. Ama bunların arasında bir tanesini hayatı boyunca hatta cephede bile başucundan ayırmadı.Reşat Nuri Güntekin’in ünlü ”Çalıkuşu” romanını hep yanında taşır, her gün rastgele bir yerinden açar birkaç sayfa okurdu.

– Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. ”Foks” adını verdiği köpeği Gazi’nin yatağının ayak ucunda uyurdu.Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tay ve annesinin Çankaya Köşkü kabul salonuna getirilm..

– En sevdiği dans valsti. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu. Klasik Batı müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

– Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçre’de özel olarak dikilirken sonra yerli malı kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için için Beyoğlu’nda bir terziye diktirilmeye başlanmıştı.

– Takım elbiselerinin tasarımlarını kendisi yapardı.

– Atatürk’ün boyu 1.74 idi. Hayatının son dönemlerine kadar 76 olan kilosu hastalığının ilerlemeye başlamasıyla 46’ya kadar düşmüştü. 43 numara siyah rugan ayakkabı giyerdi.

– Atatürk özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu. Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.

– Hayatında bir dönem çok önemli yer tutan Mustafa Kemal’in evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren Fikriye Hanım’ın mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

– Hayatının çoğunu geçirdiği savaş cephelerinden sonra Cumhurbaşkanı olarak geçirdiği yıllar ona bir tecrit yaşantısı gibi geliyor, çok sevdiği halkında ve sade bir vatandaş yaşamından uzaklaştığını düşünüyordu.

– Kıyafet kanunu çerçevesinde tüm din adamlarının dini kıyafetleriyle sokağa çıkmaları yasaklanınca Monsenyör Roncalli’ye kendi terzisi Kemal Milaslı eliyle bir koleksiyon hazırlattı.

– Sabah kahvaltılarıyla arası hiç hoş değildi. Yataktan kalkar kalkmaz odasındaki divanın üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahve ve sigarasını içerdi.Bir diğer özelliği de asla kendi kendine tıraş olamamasıydı.

– Evinde, çevresinde hatta konuk olduğu evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

– Köylünün birinin gazete kâğıdına sardığı tütünü içmeye çalışırken eli yanmış ”alsın bunu kendisi içsin” diyerek Atatürk’e küfretmişti. Adam mahkemeye çıkarılacaktı. Atatürk olayı dinledikten sonra, ”Onu mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin edin!” dedi.

– Hastalığının başlangıcında kendisini muayene edenDr. Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş; Atatürk,”sekiz” demişti. Doktor bunu günde bir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülerek cevap vermiş,”Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım.” demiş..

– Bir sabah milletvekilleri ile trene binmişti. Kondüktörün milletvekillerinden bilet parası almamasına şaşırmış, nedenini sormuştu.Trenin milletvekillerine bedava olduğunu öğrenince epey sinirlenmiş,”Ne de güzel halkçılık ama…” demişti.

– İlk mecliste bir oturum sırasında üyelerden biri laikliğin ne manaya geldiğini anlamadığını söyleyince Gazi çok sinirlenmiş ve elini kürsüye vurarak üyeye cevap vermişti: ”Adam olmak demektir hocam, adam olmak!”

– Askeri Lise’de öğrenmeye başladığı Fransızca’yı sonraki yıllarda geliştirdi. Zengin bir kelime bilgisi vardı. Konuşurken araya Fransızca sözcükler de eklerdi.Atatürk’ün yabancı dil bilgisi Fransızca’yla sınırlı kalmadı ve İngilizcesi’ni de fazlasıyla ilerletti.

– Kumardan hoşlanmaz ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı. Oyun sonunda kazandıklarını iade ederdi.

– Cephelerde düşmanla göğüs göğüse savaşmış biri olarak en ilginç özelliği savaş meydanları dışında kan görünce fenalaşmasıydı.

– Fransız tarihçisi Herriot Ankara’ya geldiğinde Gazi’nin kulaklarının duyuyor olmasına çok şaşırmış ve anılarında bunu espirili bir dille anlatmıştı: “Türkiye Cumhuriyeti’nden bir tane kulakları duyan kişi var onu da Cumhurbaşkanı yapmışlar.”

– Atatürk, sportmen bir kişiliğe sahipti. Her gün ata biner, yüzmeye gider ve bilardo oynardı.

– Eğitim hayatı boyunca Atatürk’ün en başarılı olduğu ders matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayatı boyunca sürdü.

– Atatürk yağcılığa çok kızardı. Bir akşam sofrasında kendisine gereksiz şekilde iltifat eden Abdulhak Hamit’e müdahale etmişti.

– 1937’yi 1938’e bağlayan son yılbaşı gecesini Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras ile baş başa geçirdi. O gece dolabındaki bazı elbiseleri bakana hediye etmişti.

– Atatürk kuşları çok severdi. Çankaya Köşkü’nde özel bir bakıcının ilgilendiği özel bir güvercinliği vardı.

Reklamlar

One thought on “Atatürk

  1. Geri bildirim: Atatürk | usakhabermerkez

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s