AKP ERİYOR


AKP’de oyların düşüşünü önlemeye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da çare olamadı. AKP’yi bırakan seçmen geri dönmedi. Yapılan tüm araştırmalar, Erdoğan’ın meydanlara çıkmasına rağmen AKP’yi terk eden seçmenlerin partiye geri dönmediklerini gösteriyor. Bu durum yandaş medyadaki yazarlar tarafından da itiraf edilmeye başlandı.
AKP’YE OY VEREN SEÇMEN BU DEFA İSTEKSİZ
AKP’ye, Erdoğan’a  ve Davutoğlu’na yakınlığı ile tanınan Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi de dünkü köşesinde bu konuyu gündeme getirdi. “Yarın çok geç olmadan uyarayım istedim” başlıklı yazısında AKP’nin kaçan oyları geri getirememesi durumunda 8 Haziran’da tek başına iktidar olamayacağını vurguladı. Edinilen bilgilere göre, AKP örgütlerinden ve araştırma kuruluşlarından gelen bilgiler örtüşüyor. Daha önce AKP’ye oy vermiş olan seçmenler bu kez AKP’ye soğuk. Vatandaştaki isteksizliğin örgütlere de yansıdığı ifade ediliyor. AKP’nin seçim kampanyası için örgütleri harekete geçiremediği ifade ediliyor. Tayyip Erdoğan’ın ATV canlı yayınında gündeme getirdiği,  “Anadolu’da vatandaşlar seçime isteksiz. Seçim sonuçları sürpriz olabilir” sözlerinin de bu araştırma sonuçlarına dayandığı belirtiliyor. Yaklaşık bir aya yakın bir süredir  sürdürülen, “AKP seçmenini ikna” çalışmasının da sonuç vermediği bildiriliyor.
SON DAKİKA ÇABASI
AKP yönetimi de son dakika çabası içinde. Aydınlık’ın AKP kaynaklarından edindiği bilgilere göre, araştırma kuruluşlarına, “AKP oylarını düşüren etmenler”le ilgili araştırma yaptırılmış. Çıkan sonuçları üniversite öğretim üyelerinden oluşan bir ekip analiz etmiş.  Yapılan değerlendirmelere göre işler pek iyi görünmüyor. Sorunun giderilmesi ve AKP’den kaçan oyların geri getirilmesi için “yeni hamleler” önerilmiş. Hazırlanan rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na iletilmiş. Uzmanların raporu AKP seçim kampanyasını yürüten şirket tarafından da incelenmiş.
Peş peşe yapılan toplantılar sonrasında önümüzdeki 10 günde kampanyanın tamamen AKP’yi terk eden seçmeni AKP’ye döndürme üzerine kurulması kararlaştırılmış.  Bu çerçevede televizyonlara ve gazetelere verilecek ilanların teması yeniden belirlenmiş. Erdoğan ve Davutoğlu’nun miting meydanlarında hangi konulara ağırlık verecekleri kararlaştırılmış.
YARIN GEÇ OLMADAN

Oyların düşmesiyle AKP’de başlayan kriz, yandaş basının da gündeminde. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, dünkü yazısında “Sürprizlerle dolu bir seçim olacak” dedi ve “Yarın geç olmadan…” diye uyardı. İşte o yazıdan satırbaşları:
“Seçim startı verildiğinde kararsızların oy oranı yüzde 15’ti. Seçimde son düzlüğe girildiğinde bu oran yüzde 5’ler seviyesine gerilerdi. Ama bu kez yüzde 14’ler düzeyini koruyor. Asıl önemli olan kararsızların önemli bir kısmı AK Parti seçmeni. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Sürprizlerle dolu bir seçim olacak’ diye buna işaret etti…. Başbakan karınca gibi çalışıyor. Kılıçdaroğlu’nun iki, Bahçeli’nin üç katı miting yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan meydanlara indi. Peki AK Parti seçmenindeki bu kararsızlık nereden kaynaklanıyor? İkili görüntü bir kafa karışıklığına mı yol açtı?… Önceki seçimlerde AK Parti’ye oy veren ama şimdi partisiyle ilişkisini sorgulayan kitle yeniden kazanılmazsa, Türkiye 8 Haziran sabahı koalisyon hükümetine uyanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir…. AK Parti, tüp geçitle denizin altından Boğaz’ın iki yakasını bir birine bağlamayı başardı. Ama görünen o ki seçmenlerinin bir bölümüyle gönül köprülerinde bir sorun var… AK Parti son 2 haftada bu konuya bir çare bulmak zorunda… 1989 yerel seçimlerinde halk, ANAP’ı uyarmak istemişti. Ama bu Türkiye’ye pahalıya mal oldu… Türkiye 90’lı yıllara böyle sürüklendi.”
SON 10 GÜNDE SONUÇ DEĞİŞİR Mİ?

Bir AKP MKYK üyesiyle araştırma sonuçlarını ve son durumu konuştuk. O da sıkıntı olduğunu kabul etti. Kritik bir seçim yaşanacağını söyledi. “Seçime 12-13 gün kaldı. Sonucu değiştirebilir misiniz?” sorusunu da şöyle yanıtladı:
“Son 10 gün önemli. AKP’den kopmalar olduğu doğru. Ama bunlar hala diğer partilere tam angaje olmuş değiller. Çeşitli nedenlerle bize kızdılar. Ama diğer partileri de sevmiyorlar. Sandık başına giderlerse yine mührü bize basarlar diye düşünüyoruz. En büyük sıkıntımız bu seçmenin sandığa gitmemesi. İşte o zaman yanarız. Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHPMHP seçmeni sandığa gitmedi. Sayın Erdoğan bu sayede ilk turda seçildi. Şimdi bizim seçmen bunu yaparsa bu kez muhalefetin işine gelir. Dikkat ederseniz şu anda televizyonlarda yayınlanan reklam kampanyamız bu seçmeni yeniden AKP’ye döndürme amaçlı. Ben ANAP kökenliyim. Bizim gibi partiler iktidardan giderse toparlaması zordur. Onun için bir şekilde yerimizi korumamız lazım.”
AKP’Yİ ERİTEN 5 NEDEN

AKP oylarının erimesinin nedenleri üzerine yaptırılan araştırma sonuçlarına göre, AKP’nin oyunun düşmesinde 5 etmenin önemli rolü var. Bu etmenlerin “Hayat pahalılığı, peşpeşe gelen zamlar ve işsizlik”, “PKK ile yürütülen açılım”, “KaçAK saray ve lüks düşkünlüğü”, “Yolsuzluk”, “Suriyeli sığınmacılar ve yarattığı sorunlar” olduğu belirlendi.
HAYAT PAHALILIĞI, ZAMLAR VE İŞSİZLİK
Araştırmaya göre ekonomide yaşanan gelişmeler, AKP oylarını düşüren etmenlerin başında geliyor. İzlenen politikalar nedeniyle piyasada yaşanan durgunluk bütün kesimlerde domino etkisi yaratırken, dolardaki artış da maliyetleri arttırmış durumda. Peşpeşe gelen zamlar seçmenin AKP’den soğumasına ve yeni alternatiflere yönelmesine yol açıyor. Hayat pahalılığı artık aile sohbetlerinde bile gündemin ilk sırasına yerleşmiş bulunuyor.
Araştırmada dikkat çeken bir başka nokta da işsizlik. İşsiz sayısının artması, özellikle de üniversiteli işsiz sayısındaki artış, AKP oylarını azaltan bir başka etmen. Üniversiteli işsizler, diğer gençlerin de AKP’den uzaklaşmasını sağlıyor. Yeni oy kullanan gençler içinde AKP oyu sürekli düşüyor. Halen bir işte çalışanlar da iş kaybetme endişesiyle yaşıyor.
AÇILIMA TEPKİ
Araştırmada PKK ile yürütülen açılımın da AKP oylarını düşürdüğü tespit edilmiş. Dolmabahçe’de PKK/HDP ile birlikte basın toplantısı yapılmasına tepki büyük. Erdoğan’ın “Dolmabahçe toplantısını doğu bulmadığını” açıklaması da sonucu değiştirmemiş. AKP-PKK ilişkisi seçmenin kafasına yerleşmiş. Erdoğan ve Davutoğlu’nun son günlerde PKK/HDP’ye yönelik sert sözleri de bu araştırma sonrasında gündeme gelmiş.
KAÇAK SARAY VE LÜKS DÜŞKÜNLÜĞÜ
Erdoğan’ın kendisi için yaptırdığı KaçAK Saray, aldığı dünyanın en lüks uçağı da seçmeni AKP’den uzaklaştırmış. Konunun sürekli gündemde tutulması AKP’ye oy veren seçmeni olumsuz etkilemiş. Erdoğan’ın KaçAK Saray’da sürekli toplantı ve ziyafet vermesi de ters tepmiş. KaçAK Sarayın maliyeti ve lüksü AKP’ye patlamış.
YOLSUZLUK
Yapılan araştırmada öne çıkan bir başka konu da yolsuzluklar. Başta Erdoğan olmak üzere AKP yöneticilerinin ve yandaşlarının servetleri AKP’den kaçışların bir başka nedeni. Daha önceki seçimlerde fazla etkisi olmayan bu durum, halkın geçim sıkıntısına düşmesiyle birlikte etkili olmaya başlamış.
SURİYELİLER
Türkiye’nin her yerinde sokakları dolduran ve çok kötü koşullarda yaşayan Suriyeliler de AKP’ye oy kaybettiren bir başka konu. Şu anda daha çok dilencilik yapan bu kişiler yavaş yavaş güvenlik sorunu olmaya başlamış durumda. Son dönemlerde bu kişilerin fuhuş, hırsızlık, darp, … gibi eylemlere karışması büyük tepki topluyor. Suriyeli sığınmacıların yarattığı her sorundan Erdoğan ve AKP sorumlu tutuluyor.
Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s