“Yeni Türkiye” ve Elektrik kesintisi


 

Elektrik kesintisinin söylenemeyen diğer yüzü ve asıl sebebleri…
”ÖZELLEŞTİRİLİNCE SİSTEM ÇÖKTÜ

Türkiye’nin elektrik üretim ve dağıtımını gerçekleştiren Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) özelleştirildi. Elektrik dağıtımı yandaşlara peşkeş çekildi. Şimdi de sistem çöktü. Türkiye karanlıkta kaldı.

Uzmanlar yaşanan kesintilerle ilgili olarak “özelleştirmelere” dikkat çekti. Daha önce elektrik üretim, iletim ve dağıtımının tek merkezde olduğunu vurgulayan uzmanlar, AKP’nin bütün uyarılara rağmen Türkiye Elektrik Kurumu’nu (TEK) böldüğünü, üretim, iletim ve dağıtımını özelleştirdiğini ifade etti.

‘ESKİDEN KONTROL TEK MERKEZDEYDİ’

Daha önce kamuda üst düzeyde görev yapmış olan konunun uzmanı bir yetkili yaşanan felaketin arkasının da geleceğini kaydederek, “Elektrik sistemi kamunun yapacağı bir iştir. Bu sistem palavra ile yürümez. Sistemin üretim, iletim ve dağıtım olarak bölünmesi ve özelleştirilmesi büyük hata oldu. Geçmişte aynı yolu İngiltere ve ABD de uyguladı. Felaketle sonuçlandı. Sistem çöktü. Şimdi bizim yaşadığımız da aynı” dedi.

Bugün yaşanan sıkıntının tamamen özelleştirmenin sonucu olduğunu vurgulayan eski yetkili, “Elektrik piyasa malı değildir. Bu sistem ancak kamu işletmeciliği ile başarılı olur. Şimdi dağıtım işi 21 bölgeye ayrılıp belli şirketlere satıldı. Yaptıkları iş sadece fatura kesmek. Bu iş böyle yürümez. Önümüzdeki dönemde daha büyük sorunlarla daha karşılaşacağız. Aslında nerelerde sorun yaşandığı Ankara Gölbaşı’ndaki merkezde ekrandan görülmesi gerekirdi. Anında müdahale edilmeliydi. Ortaya çıkan durumun üretim tesislerine ne kadar zarar verdiği de belli değil” diye konuştu.

DOLAR KRİZİ Mİ?

Şu anda üretim maliyeti ile satış maliyeti arasında ciddi bir fark olduğunu, özel sektörün elektrik satmak istemediğini ifade eden uzman eski yetkili şunları söyledi: “Türkiye’de devasa bir elektrik şebekesi var. Bir de bunu besleyen santraller. Doğalgazdan elektrik üreten santraller dolardaki artışın fiyatlara yansıtılmasını istiyor. Ama hükümet seçim öncesi buna yanaşmıyor. Erdoğan’la Merkez Bankası arasında yaşanan gerilim sonrası dolar yükselince işin içinden çıkılamaz noktaya gelindi. Bu yaşananların arkasında dolar krizi de var.”

EMO: ÖZELLEŞTİRME KARANLIK GETİRDİ

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) da yaptığı açıklamada yurt çapında yaşanan elektrik kesintisi ile ilgili olarak, “Tüm bu yaşananlar AKP iktidarının enerji politikalarının iflas ettiğinin göstergesidir. Özelleştirmeler ve serbest piyasa; ucuz, kaliteli ve sürekli elektrik değil, tam tersine pahalı, kalitesiz ve büyük kesintilere yol açan karanlığı Türkiye`ye getirmiştir. Sistemdeki çöküş, elektrik alanında AKP iktidarı tarafından planlamanın rafa kaldırılıp, tüm ülkeyi ilgilendiren temel bir hak olan elektrik hizmetini özel sektörün inisiyatifine bırakılmış olmasının sonucudur” ifadelerini kullandı.

EMO kesintiye yol açan teknik ihtimalleri şöyle sıraladı:

– İletim sisteminde bakım ve rehabilitasyon eksiklikleri nedeniyle büyük çaplı bir arıza meydana gelmiş olabilir.

– Santrallerin devreye girmemesi nedeniyle tüm enterkonnekte sistemi etkileyecek boyutta arıza meydana gelmiş olabilir.

n Arızanın dışında son günlerde elektrik piyasasında yaşanan fiyat düşüşlerinin de etken olabileceği belirtilmektedir.

– Özel sektör kayıp ve kaçak bedelini ödememek için seçimlerden önce yasayı çıkarması için baskı yapmak istemiş olabilir.

– TBMM’de Sinop’ta nükleer santral kurulmasına ilişkin Japonya ile imzalanan anlaşmanın görüşmeleri yapılıyorken kesintinin gündeme gelmesi manidardır.

– Türkiye’nin enterkonnekte sisteminin Avrupa’da bile zaman zaman sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Geçtiğimiz günlerde de Avrupa enterkonnekte sisteminden anlık olarak Türkiye’nin çıktığı bilgisi vardır. Avrupa enterkonnekte sisteminde Türkiye’nin frekans bozukluğuna yol açmış olması nedeniyle sistemin kesintiye uğramış olması da yaşanan elektrik kesintisinin nedenlerinden biri olabilir.

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s