Porsche 918 gibi elde montajlanan özel üretim


 

Porsche, otomotiv dünyasında marka olarak listenin üst sıralarına yakın yer alan bir isimdir. Ancak firmanın esas gücü teknoloji ve tasarım üretmekten geliyor. İşin otomobil kısmı ise marka için öncelikle prestij sağlıyor.

Nitekim firmanın modellerine baktığınızda bunu sık sık görmek mümkün, mesela 918 Spyder modelini ele alalım. Hem benzinli, hem de elektrikli motorla donatılmış olan bu hibrit model, teknolojik açıdan çok ciddi bir altyapıya sahip. 4,6 litrelik V8 motoru 608 beygir güç üretiyor. Buna iki elektrik motorunun gücü de eklenince, toplam gücü 887 beygire fırlıyor!

Tamamen karbon fiber malzemeden yapılan gövdesi sayesinde son derece hafif olan 918 Spyder, bu gücü kullanarak 100 kilometre sürate 3 saniyede ulaşıyor. Çıkabildiği en yüksek sürat ise 340 kilometre civarında! Yurt dışındaki satış fiyatı 850,000 dolar civarında olan araç, sınırlı sayıda üretiliyor ve tamamen elde montajlanıyor.

Aşağıdaki videoda Almanya’daki Zuffenhausen tesislerinde 918 Spyder’ın nasıl üretildiğini kendiniz de görebilirsiniz. Bu videoda üretilen aracın seri numarası 904. Ancak videonun 11 dakika olması sizi aldatmasın, montajın çok daha uzun sürdüğüne emin olabilirsiniz. Fabrikanın çoğu hastaneden daha temiz ve düzenli olması ise, Almanların çalışma disiplini ve titizliği açısından bir fikir verecektir.

 

 

 

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s