Binlerce tohum çeşidi nasıl kayboldu


 

Yerel tohumların satışına yasaklama getiren Tohum Kanunu’nun ardından İzmir Torbalı’da başlayan takas etkinlikleri Ege Bölgesi’nin çeşitli illerinde sürüyor. 27 Ekim’de Fethiye’de gerçekleşen yerel tohum takası şenliğinin ardından yerel tohumları yaşatmak isteyen üretici ve tüketiciler bu kez de 1 Kasım’da Muğla’da bir araya gelecek. Cumhuriyet Kadınları Derneği Muğla Şubesi’nin öncülüğünde çok sayıda sivil toplum örgütü ve meslek odasının işbirliğinde gerçekleştirilen ‘3. Menteşe Yerel Tohum Takas Şenliği’ne, Menteşe Belediyesi’de destek veriyor.

Türkiye kırsalındaki sessiz dönüşümün en çarpıcı örneği tarım sektöründe yaşandı. Öyle ki, yüzlerce yıldır atadan kalma tohumları saklama yoluyla üretimini sürdüren küçük çiftçiler, bugün yalnızca dev şirketler eliyle üretilen ve oldukça pahalı olan sertifikalı tohumları kullanmak zorunda. Bunun nedeni ise 2006 yılında çıkartılan ‘Tohum Yasası. Yasa, köy popülasyonu olarak anılan yerel tohumların ticari olarak satılmasını yasaklamakla kalmıyor, ihlal edilmesi durumunda üreticiye 10 bin lirayı bulan para ve hapis cezası gibi yaptırımlar da getiriyor. Hal böyle olunca da başta tarımsal üretimin oldukça yoğun olduğu Ege Bölgesi olmak üzere ülkenin pek çok bölgesinde üreticiler yerel tohumları takas ederek küresel tohum işgaline karşı direnme mücadelesi veriyor. Bu amaçla düzenlenen şenliklerde bir yandan da biyolojik çeşitliliğin geleceğe aktarılması amaçlanıyor.

YEREL TOHUM SEFERBERLİĞİNİN ADRESİ BU KEZ MUĞLA

Muğla’da bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ‘Menteşe Yerel Tohum Takas Şenliği’ de bunlardan biri. 1 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan şenlikte, tohum takası, reçel ve turşu yarışması, halk oyunu gösterileri gibi etkinliklerin yanı sıra yerel ürünlerin satıldığı tezgahlar açılacak. Şenlik kapsamında düzenlenecek panelede ise Ege Üniversitesi Ziraat. Fak. Öğr. Üy. Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Yerel Tohum Derneği Genel Başkanı Teoman Açıkbaş ve Böcekbilimci Dr. Füsun Tezcan konuyla ilgili bilgiler aktaracaklar. Muğla Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan şenlik, saat 10.30’da başlayacak.

 

‘ENDÜSTRİYEL TARIM YEREL TOHUMLARI GERİLETTİ’

Endüstriyel tarım uygulamalarının egemenliği, şirket tohumlarını destekleyen bir tarım politikası ve yayımı, tohumla ilgili mevzuattaki değişiklikler, pazarlama sistemlerinin yerel üretim ve tüketim yerine uzak bölgelerden gıdaların sağlanmasına yönelik gelişmesi ve bu bağlamda özellikle zincir süper marketlerin artan egemenliği, tarım kimyasalları ile şirket tohumlarının birlikteliğinin daha düşük maliyetli üretime başlangıçta imkân vermesi, tüketicilerin ve çiftçilerin bu ürünler ile ilgili asimetrik bilgileri yerel tohuların korunma ve üretilmelerini gerileten etmenler olarak belirlenmiştir.

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s