Bakteri


Arkadaşlar bakterilerden korkmayın. ellerinizi hijyenik sabunla yıkamayın, sabun kullanın. antibiyotik kullanmamaya özen gösterin.hijyen işini abartmayın. neden mi?
çünkü bakteriler bizim en büyük yardımcılarımız; sindirimde çok yararlılar, sizin yapamadığınız sindirimi onlar rahatlıkla yapar. bağaşıklık sisteminizi güçlendirir. hatta çocuklara 3 yaşına kadar olabildiğince farklı bakteriye maruz bırakın. yani toprakta oynasın, koşsun, eğlensin. zaten bunu çevrenizde görürsünüz; anne kuzusu olan evden çıkmayan çocuklar en ufak rüzgarda hastalanırken, dışarda yağmurda koşup oynayan çocuklar hiç hastalanmaz.
antibiyotik kullandığınızda zararlı bakterilerin yanında size yararlı olan bakterileri de öldürürsünüz buda sizin zararınıza. bunun yanında zararlı bakterileri birde bağışık yapmış olursunuz onları tekrar öldürmeniz de zor olur. tabi doktor mecbur diyorsa başka çare kalmıyor ama siz yinede doktoru uyarın çünkü çoğu doktor size daha bakmadan oturduğu yerden reçeteyi yazıp elinize tutuşturuyor.
Bakterilerin öyle çok çeşidi vardır ki yapı bakımından biz salatalıkla kardeş çıkıyoruz bakterilerin yanında. bunların yaşam alanları da çok farklıdır sadece ağzımızda bile 9 farklı ekosistem var farklı bakterilerin yaşadığı, örneğin dilimizin altı ile üstünde yaşayan bakteriler farklıdır. vücudumuzdaki bakteri sayısı, vücudumuzdaki hücre sayısının 10 katıdır.
bunları niye mi anlattım çünkü sağlık herşeyden önemlidir. antibiyotikle vücudunuzun sistemini bozmayın diye. ayrıca çocuk yetiştirirken çocuğu sıkmayın rahat rahat oynasın diye.

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s