Yağmurun Sırrı


Rus fizikçilerin yağmur damlarının oluşum sırrını öğrenmeleri sayesinde meteorologlar hava durumuna dair daha doğru tahminlerde bulunabilecek.

Rusya’nın Sesi Radyosu’nun haberine göre, fizikçiler, bulutlardaki su damlacıklarının niçin bilgisayarın gösterdiği gibi birkaç gün içinde değil, bir saatten daha az bir süre içinde yağmur damlalarına dönüştüğünü anladı. Bu, bulutlar içindeki ısı derecesinin farkına bağlı. Bulut içindeki ısı derecelerinin farklı oluşu yağmur damlalarının oluşumunu binlerce misli hızlandırıyor. Asıl bunun için yağmur bilgisayarın tahmin ettiğinden çok daha erken yağmaya başlıyor.

Moskova Fizik Teknolojisi Enstitüsü görevlileri olan Rus bilimcilerle Finlandiya ve İsrail bilimcileri türbülans şartlarında yağmur damlarının çabuk birikip büyümesi sürecini incelemekle uğraştı. İncelemelere katılan Moskova Fizik Teknolojisi Enstitüsü Fizik Bölümü profesörü Mihail Liberman, Yağmur damlalarının bulutlar üzerine etkisini yapan şiddetli hava akımı içindeki halinin nasıl olduğunu anlamak gerektiğini söyledi.

Bilimciler klasterizasyon üstüne çoktandır bilgi sahibiydi. Ancak bu bilgilere dayanarak, deneylerin sonuçlarını izah etmek çabaları başarısız kalıyordu. Bilgisayarla modelleme çabalarının gösterdiği gibi, damlanın bir mikrometreden 100 mikrometreye kadar büyümesi süreci yüzlerce saati alması gerekirdi. Oysa ki, gerçekte yağmur bulutları daha çabuk oluşur ve yağmur yağmaya başlar.

Fizikciler bu olayı izah etmek için, bulutun tüm kesimlerinde ısı derecesinin aynı değil, kenarlarından birinin daha çok ısıtılmış olduğu şartlarda damlaların oluşumunu incelemeyi kararlaştırdı.

İncelemelerin gösterdiği gibi, bulutun değişik kesimlerindeki farklı ısı derecesi damlalar oluşumunu binlerce misli hızlandırır.

Bu süreç, yağışların niçin sanıldığından daha çabuk başlamasını izah etmek imkanını veriyor. Mihail Liberman’a göre, damla oğulcuklarının binlerce misli yoğunlaşması,damlaların çarpışma sıklığının milyonlarca misli artışına yol açıyor. Damlalar çarpışırken birleşerek büyüyor. Sonuçta su kültesi onlarca dakika içinde kritik derecede artıyor ve yağmur yağmaya başlıyor.

Böylece bilimciler, gerçek süreçlerle uyuşan bir teorik modeli elde etmiş bulunuyor.

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s