Büyüleyici 10 Çöl


Karlarla Kaplı Bir Çöl : Taklamakan Çölü (Orta Asya)

Taklaman çölü, dünyanın en büyük kumlu çöllerinden biridir. Tarım Havzası’nın 270,000 km2’sini kaplayan çölün genişliği 400 kilometre uzunluğu ise 1,000 kilometredir. İpek Yolu’nun 2 kolu çölün kuzey ve güney uçlarından geçmekteydi çünkü gezginler çorak toprakların üzerinden geçmekten sakınıyorlardı.
11 gün süren kar yağışının ardından en düşük ısılara ve en karlı zamanlara tanık oldu, 2008 yılında Çin’in en büyük çölü. Yağan karla beraber ilk kez tüm çöl beyaz örtünün altında kaldı ve kar 337,600km2’lik alanı kapladı.

Göllerle Kaplı Çöl : Lençois Maranhenses (Brezilya)

Gerçekleşmesi imkansız olan bir olay, dünyanın en büyük yağmur ormanlarına sahip, %30’u tatlı su olan bir ülkede “çöl”. Brezilya’nın kuzey kıyılarında, Maranhao kentinde yer alan Lençois Maranhenses Milli Parkı derin mavi göllerle ve beyaz kum tepecikleriyle kaplı 300km2’lik bir alandır. Dünyanın en benzersiz ve en güzel yerindeki kum tepecikleri kıyı şeridinin 50 kilometresini kaplamaktadır. Oluşan görünüm çarşafı andırmaktadır. Buraya çöl denilmesini sağlayan özellikse kum tepelerinin aralarına birikmiş yağmur sularıdır. Lençois Maranhenses Çölü yıllık 1,600 mm yağış almaktadır. Lençois Maranhenses Çölü, Saha Çölü’nden 300 kat daha fazla yağış almaktadır. Oluşan buharlaşma kuraklık dönemi sırasında buharlaşmakta ve tamemen kuru kalmaktadır. Yağış mevsiminin sonrasındaysa göller çeşitli balıklar, deniz tarağı ve kaplumbağa türleriyla dolmaktadır. Burayı gizemli kılan özellik ise göllerin meydana gelmesiyle yaşamın hiç yok olmamış gibi tekrardan devam etmesidir. Bu fenomeni açıklayan hipotezlerden biri yengeç ve balık yumurtalarının kumda canlı bir şekilde kalması ve yağmurla beraber canlanmasıdır.

Dünyanın En Büyük Tuz Çölü : Salar de Uyuni (Bolivya)

Bolivya’nın sahip olduğu ikonik görünümlerden biri de Antiplano’nun ortasında yer alan devasa tuz çölüdür. Gökyüzünde ayna etkisi yapan çöl, güneş ışınlarını yansıtmaktadır. Mineral çökeltilerinden oluşmuş farklı renkli birkaç göl bulunmaktadır. Bundan yaklaşık 40,000 yıl kadar önce bu bölge Minchin Gölü’nün bölümlerinden biriydi. Göl kuruduğunda günümüzde varlığını koruyabilen 2 göl (Uru Uru Gölü ve Poopo Gölü) ve bunun dışında iki büyük tuz çölü (Salar de Coipasa ve Uyuni) kaldı.

Beyaz Çöl : Farafra (Mısır)

Farafra’nın 1. coğrafi tursik yeri olan Beyaz Çöl (“Sahara el Beyda” olarak bilinmektedir.)
Farafra’nın birinci coğrafi turistik yeri olan Beyaz Çöl (“Sahara el Beyda” olarak bilinmektedir)
Bu çöl Mısır’da, Farafra’nın 45 kilometre kuzeyindedir. Çölün rengi beyaz krem rengine çalan bir rengi vardır. Sarı çöllerle kıyalandığındaysa beyaz çöller kalır. Kocaman kayaklıklarıysa arada sırada gerçekleşen kum fırtınalarıyla oluşmuştur.

Atacama Çölü

Atacama Çölü, Şili’de 29. paralelin kuzeyinde yer alır. Şili topraklarıın büyük bir kısmını kaplamaktadır. Antofagasta ve Arica’ın arasındaki sahilde yer alan bölge, Guinness Rekolar Kitabı’na “dünyanın en kurak yeri” olarak geçmiştir.

Filleri Olan Tek Çöl : Namib (Namibya)

Namib Çölü Güney Afrika’da yer alıyor, Sahara Çölü kadar büyük değilsede en az onun kadar etkileyicidir. Namib-Naukluft Milli Parkı’nın bir parçası olan çöl, kuzeybatı Angola’ya kadar ulaşmaktadır. Sossusvlei kum tepecikleri, dünyanın sahip olduğu en yüksek kum tepecikleridir. Bazıları 300m yüksekliği bulmaktadır. Namib, çölü dünya üzerinde fillere ev sahipliği yapan tek çöldür. Ayrıca en eski çöllerden biri olan Namib’te sayısız bitki ve hayvan türü yaşamaktadır. Burası, yıllardır yerbilimcileri kendine hayran bırakmış olsa da, buranın hakkında çok fazla bilgi edinilmemiştir

Kırmızı Kum Çölü : Simpson Çölü (Avustralya)

Avustralya’da 4 büyük çöl bulunmaktadır; Simpson Çölü, Tanami Çölü, Büyük Viktorya Çölü ve Sturt’s Stoney Çölü. Simpson çölü “The Big Red” olarakda bilinir ve kumlarının rengi kırmızıdır. Dünyanın en uzun paralel ku kum teperini barındırır. Kum tepeleri bitki örtüsü tarafından tutulmaktadır ve yerleri sabittir. Doğudakilerin boyu 20 m civarındayken, batıdakilerin boyları daha kısadır ve yaklaşık 3 metre civarındadır. Nappanerica veya popüler olarak bilinen adıyla “Big Red” tepesi 40 metre yüksekliğe sahiptir.

Siyah Taşlarla Kaplı Çöl : Siyah Çöl (Mısır)

Siyah Çöl Beyaz Çöl’ün 100 kilometre kuzeydoğusunda yer alır. Siyah Çöl, çok fazla küçük siyah taşlarla kaplı ve volkanik şekilli dağlarla kaplı bir bölgedir. Kahverengi-turuncu yerde uzanan taşlar çoğu kişinin sandığı kadar siyah değildir. Hele Beyaz Çöl’ü ziyaret edip, daha sonrada siyah çöle kapkara bir çö hayaliyle gelirseniz, hayal kırıklığına uğrarsınız. Siyah Çöl ıssız bir yerdir.

Dünyanın En Kurak ve En Sulak Yeri : Antartika

Antartika, aykırılıkların yeridir. İnsanların tüm yıl boyunca orada kalmaları imkansızdır, çünkü aşırı soğuktur. 1983 yıllarında bilim adamları ısının -53 C dereceye kadar düştüğünü kaydetmişlerdir. Burası dünyanın hem en sulak, hem de en kurak yeridir. Dünyanın en sulak yeri olmasının nedeni yağış oranın yüksek olması değil, %98’inin buzla kaplı olmasıdır. Dünyanın en soğuk yeri olduğundan çok az miktarda yağış almaktadır. Yılda 5 santimetreden daha az yağış alması nedeniyle dünyanın en kurak yeri olmasını hak etmiştir. Bu özelliği Antartika’yı çöl yapmaktadır.

Dünyanın En Büyük Çölü : Sahara Çölü (Kuzey Afrika)

Sahara Çölü 8.6km2’lik alan kaplamaktadır. Sahara çölü dünyanın en büyük çölüdür. Kuzey Afrika’nın büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Çölün sınırları içerisinde 4 milyona yakın kişi yaşamaktadır. En fazla uzunluğu kuzeyden güneye 1,200 kilometre, batıdan doğuya 4,800 kilometredir. Sahara Çölü Moritanya, Cezayir, Batı Sahara, Mısır, Sudan, Libya, Çad, Mali ve Nijer’in büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Tunus ve Fas’ın da bir kısmına denk gelmektedir. Sahara çölü çok kuraktır, fakat çoğu bölgesine yıllık 12mm yağış düşmektedir.

 

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s