Etleri kimyasal madde ile yumuşatmak


Gazeteci Serdar Akinan, Twitter’daki hesabından, Doğuş grubuna ait ünlü et restoranı Nusr-et’in etleri kimyasal madde ile yumuşattığını iddia etti. Akinan, Nusr-et’teki etlerin nitrit, duprex ve suprex adlı yöntemlerle yumuşatıldığını ve etlere bunların enjekte edildiğini yazdı.

@serdarakinan

Nusr-et’te etin nasıl yumuşatıldığına dair bir ahçı dostumla konuşuyoruz. Nitrit , duprex ve suprex enjekte ediliyormuş…

Suprex nedir ?

Unlu mamüller ve fonksiyonel ürünlerde kullanılıyor. Tutucu özelliği sayesinde kullanıldığı ürünlere, eklenen suyu dışarı salmayarak, hacminin ve ağırlığının artmasına yol açıyor. Buğday içerikli olması nedeniyle doğal bir ürün. Suprex, buğdayın un haline dönüştürülmesinden sonra pastörize işleme tabi tutularak elde ediliyor.

Salam ve sosis gibi ürünlerde kullanılabilir

SUPREX’in fiili olarak et sektöründe kullanılan bir madde olmadığını yazılı bir açıklama yaparak duyuran Et Üreticileri Birliği (ETBİR), maddenin unlu mamuller sektöründe kullanılan bitkisel, başlayıcı bir lif olduğunu bildirdi. Yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “İthalatçı bir firma tarafından kısa bir süre önce Türkiye’ye getirilmiş, yasal ve üretim izni alınmış bir gıda katkı maddesidir. Jambon, salam, sosis gibi marine edilmiş et ürünleri ve dönerde bağlayıcı, toparlayıcı madde olarak kullanılabilir. Ancak bu maddeyi taze, çiğ ette, kıymada, paketli etlerde kullanmak mümkün değildir. Firma da zaten et firmalarıyla çalışmadığını, herhangi bir kesilmiş faturası bulunmadığını ifade etmektedir. Ayrıca ete katılacak herhangi bir katkı maddesinin, yüzde 30 su tutması mümkün değildir.”

“suprex = nisasta turevi ; eti yumusatmak icin ise bicarbonate nami diger soda yeterli aslinda fazla alangire gerek yoktu zaten inegol koftecileri ve kurufasulye restaurantlari kullaniyor …ayni sekilde caylariniza renk vemek icinde kullanabilirsiniz cokaz bir miktar boga kani cayi verir ozellikle sallama caylarin renk vermedigininden sikayetci olanlar …”

 

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s