Ekonomide yeni tsunami paniği


2008’deki küresel krizin ayak sesleri yeniden duyulmaya başlandı. Petrol ve altındaki hızlı düşüş ve alternatif kur olarak da tanınan sanal para  Bitcoin’lerdeki çakılma, ekonomideki yeni çığ tehlikesi olarak yorumlanıyor

Piyasalarda yeni tsunami paniği yaşanıyor..  Yeni rekorları gören piyasaların reel ekonomi ve veriler ile örtüşmemesi nedeniyle yeniden yönün aşağı döneceği,  yeniden bir çöküş yaşanacağı  yönünde fikir bildirenler sürecin 2008 ile benzerliğini güdeme taşıyorlar.
Rakamların ekonomik realitelerden uzak olduğu konuşulurken, finans piyasalarını ezecek  yeni bir çığın oluştuğu belirtiliyor.
Yeni yıkım sürecinin başladığına gösterge olarak ortaya konulan ipuçlarına bakıldığına ise ilk etapta bir haftada 47 dolardan 200 dolara çıkan Bitcoin’lerdeki sert çakılma gösteriliyor. Buna ek olarak altında düşüşün hız kesmeden sürmesi diğer değerli metallerde yaşanan geri çekilme sürecin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Enerji talebinin azalması ile petrol fiyatlarının düşmesi tüm Avrupa’da yaşanan kötü hav ve ABD’de gerileyen tüketici güveni rakamları da bu inancı güçlendiren diğer etkenler olarak kabul ediliyor.Yeni sürecin geleceğinden emin olunurken en önemli soru ise ne zaman geleceği. Oluşan çığın biraz daha detaylarına bakıldığında Bitcoin tarafında yaşanan sallantı ilk sıraya konuluyor. Geçtiğimiz Çarşamba günü yüzde 70 üzerinde değer kaybı yaşayan alternatif kur olarak adı geçen Bitcoin’den sonra altın tarafında da sert hareketler dikkat çekti. Geçtiğimiz Cuma yüzde 4  değer kaybeden altın 1500 dolara kadar geriledi. Altın Temmuz 2011’den bu yana ilk kez bu seviyeleri görülürken Ekim 2011’de görülen zirve seviyelerden bu yanan yüzde 22 değer kaybetti.  Geçtiğimiz Cuma sert düşüş yaşayan bir başka metal ise gümüş oldu. Yüzde 5 değer kaybı yaşayan metal uzun dönemde altından daha iyi bir yatırım aracı olarak kabul edilse de dramatik düşüşün önüne geçilemedi. Petrol ise haftanın son işlem gününde yüzde 3 değer kaybı yaşadı. Pek çok ülke için petrol tarafındaki düşüş sevindirici olsa da ABD petrolü tarafında 80 doların altına gelinmesi kriz sinyali olarak algılanıyor.

Avrupa’da finans sektörünün hisselerinde yaşanan düşüş de bir başka gösterge olarak kabul ediliyor. Euro Bölgesi’nde yaşan borç krizinde yeni yeni sorunların patlak vermesi ile bölgede ilerleme kaydedilmezken, bölgede bankaların yaşadığı sorunlarda düşüşte etkili oluyor. Son 7 ayın en düşük seviyesine gelen hisseler için bir başlangıç olduğu algısı yüksek. Euro Bölgesi’nde önemli göstergelerden biri olarak da İspanya’da artan iflaslar gösteriliyor.

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s