Duracell harici batarya (1800 mAh) incelemesi


Duracell PPSOGCGBL

 

 Duracell harici batarya (1800 mAh) incelemesi

Her geçen gün yeni bir akıllı telefon piyasaya sürülüyor. İster Android, ister iOS, isterse diğer mobil işletim sistemleri kullanılsın, bileşenlerden de kısılmasına rağmen bu cihazlar ‘istenilen’ batarya performansını sunamıyor. Bu durum genel olarak tüm akıllı telefonlar için geçerli. Fakat arada istisnai durumlar da oluyor elbette, mesela yüksek mAh kapasitede bataryalı modeller, diğerlerine oranla daha uzun süre kullanılabiliyorlar.

 Duracell harici batarya (1800 mAh) incelemesi

Akıllı telefonların bu ‘batarya sorunu’ elbette birtakım üreticileri harekete geçiriyor ve çeşitli çözümler sunulmaya başlanıyor. Bunu sağlayanlardan biri de Duracell. Aralık ayı içerisinde ‘Akıllı telefonlara Duracell’den yedek batarya çözümü’ şeklinde bir haber yayımlamış ve firmanın hazırladığı iki farklı kapasitedeki batarya çözümünün bazı detaylarını sizlere aktarmıştık. Daha sonrasında ise bu harici batarya çözümünü test için ofisimize istedik. İncelememizde Duracell’in 1800 mAh kapasite sunan PPSOGCGBL isimli modeline dair tüm ayrıntıları sizlerle paylaşacağız.

Teknik özellikler

 

Öncelikle teknik özelliklere göz gezdirmekte yarar var.

  • Model numarası: PPSOGCGBL
  • Çıkış: 5V DC 1000 mA
  • Giriş: 100-240V AC, 500 mA, 50 / 60 Hz
  • Kapasite: 6.65 Wh (3.7 V, 1800 mAh)
  • Şarj işlemi için düğme
  • İki USB çıkışı
  • 111 x 65 x 20 mm boyutlar

Üründe iki farklı kapasite seçeneği sunuluyor. Bunlardan biri 1150 mAh, diğeri ise 1800 mAh. Elbette yüksek kapasiteli olanı almak daha faydalı olacaktır. Cihaz 111 x 65  x 20 mm boyutlarında ve oldukça taşınabilir. Olası bir telefon şarjı bitmesi durumunda devreye sokularak anında kullanılmaya başlanabilir. Hatta taşınabilir bilgisayarınızın çantasına attığınızda ağırlığını bile hissettirmeyecek cinsten diyebiliriz.

1800 mAh Ambalajli Duracell harici batarya (1800 mAh) incelemesi

Bize kutulu şekilde gelmediğinden dolayı firmanın göndermiş olduğu görseli kullanıyoruz.

Ön kısım

 

 Duracell harici batarya (1800 mAh) incelemesi

Önde üst kısımda parlak ve çizilebilir bir plastik malzeme kullanılmış. Yüzey siyah ve parlak olduğundan en ufak bir çizik bile kötü duruyor.

 Duracell harici batarya (1800 mAh) incelemesi

Burada yalnızca tek bir tane düğme var. Bu tuş USB arabirimine takılacak cihazların anında şarj olmaya başlamasını sağlıyor.

Yan kısım

 

 Duracell harici batarya (1800 mAh) incelemesi

Yandan görünüm de bu şekilde. Cihazın sağında ya da solunda bahsedilebilecek herhangi bir giriş / çıkış ya da detay yok.

Alt kısım / USB çıkışları

 

Duracell 1800 mAH1 Duracell harici batarya (1800 mAh) incelemesi

Altta iki adet USB çıkışı bulunuyor. İşte bu arabirimler sayesinde aynı anda iki farklı cihaz şarj edilebilir hale gelmiş oluyor. Duracell’in belirttiğine göre orta seviyedeki bir akıllı telefonun şarjı bittiğinde bu çözüm sayesinde 5 saatlik ekstra bir kullanım süresi daha sunulmuş oluyor. Elbette bunu ikiye bölerseniz (iki farklı USB’den iki farklı cihazı şarj ederseniz) bu süre yarıya inecektir.

Taşınabilir şarj cihazının prize girmesi gereken kısmı tek bir tuşla gövdeden ayrılabiliyor. Bu sayede ürün daha ‘taşınabilir’ bir hale geliyor.

Mini USB > micro USB dönüştürücü

 Duracell harici batarya (1800 mAh) incelemesi

Kutu içeriğinde ürünle beraber olarak micro USB > mini USB dönüştürücü geliyor. Böylece yalnızda akıllı telefonlar değil, aynı zamanda uyumlu diğer cihazların (Bluetooth kulaklık, müzik çalar vs.) da şarj olması sağlanıyor. Dönüştürücüye micro USB’yi bağladığınızda diğer tarafdan mini USB şeklinde çıkış alabiliyorsunuz. Böylece mini USB ile şarj olan ürünler de doğrudan bu kanal üzerinden beslenmiş oluyorlar.

Duracell 1800 mAH2 Duracell harici batarya (1800 mAh) incelemesi

 Duracell harici batarya (1800 mAh) incelemesi

Prize taktığınızda düğmenin bulunduğu kısımda yer alan LED’ler bataryanın doluluk oranına göre üç kademeli olacak şekilde aydınlanıyor. Fotoğrafta batarya tamamen dolu olduğundan tüm LED’ler yanıyor.

Testler

 

Ürünle çeşitli denemeler yaptık. Sonuçları bu kısımda sizlerle paylaşıp daha sonrasında değerlendirmemizi yapıp incelememizi sonlandıracağız. Duracell’in bize gönderdiği 1800 mAh kapasiteli harici batarya çözümünü akıllı telefon olarak Samsung’un Galaxy S III modeli ile denedik. Samsung’un bu modelinde 2100 mAh kapasitesinde batarya yer alıyor ve bizim harici batarya çözümümüzün kapasitesi 1800 mAh kapasitede. Dolayısıyla denemelerimizde şarjın %66’sını doldurabildiğini gördük. Bu şarj dolum işlemi 2 saate yakın bir süre içerisinde gerçekleşti. Aynı şekilde benzer diğer cihazlarda da bu durum geçerli. Müzik çalar ya da Bluetooth kulaklık gibi ürünleri de Duracell’in bu harici batarya çözümüyle şarj edebilirsiniz. Dolum süresi elbette şarj edeceğiniz cihaza göre değişiyor.

Sonuç

 

 Duracell harici batarya (1800 mAh) incelemesi

Müzik çalar, Bluetooth kulaklık ve akıllı telefon gibi cihazların çevremizi istila ettiğini ve bunların şarj problemlerini düşündüğümüzde Duracell’in sunduğu bu harici batarya çözümünün gayet mantıklı olduğu ortaya çıkıyor. İncelememiz içerisinde de belirttiğimiz gibi, firma 1800 mAh’lık seçenek ile akıllı telefonlara 5 saate kadar varan ek kullanım süresi sunuyor. Bu da gerçekten çok önemli bir süre. 1800 mAh kapasite yerine 1150 mAh’lık modeli tercih ederseniz, bu süre 2 saate düşüyor. Minik boyutları, hafif yapısı ve priz kısmının sökülebilir olmasıyla beraber taşınabilirliği arttıran bu ürün kapasite seçeneklerine göre iki farklı fiyat etiketi sunuyor. 1150 mAh kapasitesindeki model 53 TL, bizim incelemesini gerçekleştirdiğimiz 1800 mAh’lık model ise 83 TL. Bizce almışken 30 TL farkla yüksek kapasiteli modeli tercih etmekte yarar var. Çünkü 1150 mAh seçeneğinde iki USB çıkışı ve dolayısıyla iki farklı cihazın dolum işlemi gerçekleştirileceği düşünüldüğünde bu kapasite yetersiz gelebilir.

 

Reklamlar

Fikriniz varmış,malınız gibi paylaşınız...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s